O parafii

W Niedzielę Palmową 2007 roku J.E. Ks. Biskup Andrzej F. Dziuba Biskup Łowicki dokonał poświęcenia Kaplicy na ul. 3 Maja w Kutnie przy Dworcu PKP. Od tego czasu wierni gromadzą się na Niedzielnych Mszach św. i na Nabożeństwach Majowych, Czerwcowych i Różańcowych. Liczba uczęszczających do Kaplicy zwiększała się w miarę czasu.

Dnia 25 marca 2012 roku w XX-stą rocznicę powstania Diecezji Łowickiej Ksiądz Biskup Ordynariusz erygował parafię pod wezwaniem Błogosławionych Męczenników Kutnowskich: Ks. Michała Woźniaka i Ks. Michała Oziębłowskiego. Na ulicy Kochanowskiego 26 w Kutnie powstanie Centrum Integracji Społecznej wraz z kościołem. Do tego czasu funkcję kościoła parafialnego będzie pełniła Kaplica przy Dworcu PKP.

Błogosławiony ks. Michał Wożniak (1875-1942)

Proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Kutnie, gorliwy duszpasterz, animator duszpasterstwa młodzieży, założyciel ośrodka salezjańskiego na terenie swojej parafii (Woźniaków). Wraz ze swoim wikariuszem Ks. Michałem Oziębłowskim został aresztowany przez Niemców. Po ośmiu miesiącach od aresztowania, 16 maja 1942r. poniósł śmierć w Dachau z wyczerpania i nieludzkiego traktowania. “Po kilku dniach tortur ks. prałat zmarł. Był to kapłan Boży, mąż prawy, bojący się nieprawości i chodzący drogami prostymi. Myślę, że była to piękna męczeńska śmierć, na którą sobie zasłużył pobożnym i świątobliwym życiem ks. dziekan Michał Woźniak. Przygotowywał się do niej przez długie lata, a szczególnie przez lata wojny” (ks. Tadeusz Rulski).

Błogosławiony ks. Michał Oziębłowski (1900 – 1942)

Apostoł i opiekun najbiedniejszych. Jako wikariusz parafii św. Wawrzyńca w Kutnie wraz ze swoim proboszczem Ks. Michałem Woźniakiem został aresztowany i uwięziony w październiku 1941r. w obozie w Dachau, gdzie w wyniku maltretowania i głodu zmarł 31 lipca 1942r. Pozostając pod wrażeniem jego postawy, po zakończeniu wojny dwaj współwięźniowie odszukali najbliższą rodzinę ks. Michała, by im powiedzieć, że do końca pobytu w obozie w sposób niezwykły służył więźniom, jako kapłan, okazując heroiczną miłość Boga i bliźniego aż do śmierci.

Nasi Błogosławieni są w gronie 108 męczenników, nazistowskiego terroru, zamordowanych przez niemieckiego okupanta podczas II wojny światowej. Zostali oni beatyfikowani przez Jana Pawła II w Warszawie w dniu 13 czerwca 1999r. Liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 12 czerwca – wtedy też jest Odpust w naszej Parafii.

W dniu 23 maja 2012 roku o godz. 17.00, w 20 rocznicę powstania Caritas Diecezji Łowickiej, przy ulicy Kochanowskiego 26 odbyła się Uroczystość poświęcenia krzyża i placu pod budowę Centrum Integracji Społecznej i kościoła. Uroczystości przewodniczył J.E. ks. Bp Andrzej Franciszek Dziuba Biskup Łowicki. W programie uroczystości była wspólna modlitwa – nabożeństwo majowe, poświęcenie krzyża i placu,oraz część integracyjna: grill, pokaz Grupy Ratowniczej i zabawy animowane przez Harcerzy.
Mamy nadzieję, że z Bożą pomocą i przy Waszej życzliwości rozpoczniemy wkrótce budowę.

Dnia 6 grudnia 2012 roku o godz. 14.00 rozpoczynamy kolejny etap jakim będzie wykonanie fundamentów i robót ziemnych. Wraz z Ks. Bp. Andrzejem F. Dziubą i Ks. Bp. Alojzym Orszulikiem oraz z przedstawicielami Urzędu Miasta i Powiatu Kutnowskiego spotkaliśmy się na działce parafialnej, aby uroczyście rozpocząć budowanie tego dzieła, które ma służyć Bogu i ludziom, a zwłaszcza potrzebującym na duchu i ciele.

15 maja 2013 roku po dokonaniu ostatnich formalności i przy sprzyjającej pogodzie zostały rozpoczęte prace.

W pierwszym etapie zostały wykonane fundamenty pod budynek Caritas, w którym będzie także nasza tymczasowa kaplica gdzie będziemy sprawować Msze św. w czasie budowy kościoła. Wszyscy dobrze wiemy jak podmokły jest ten teren, ale udało sie wykonać fundamenty i od końca sierpnia rosną mury.

Nasza młoda parafia przeżywa czas tworzenia i powstawania. Obok budowy budynków staramy się nie zapomnieć, że przede wszystkim jako wspólnota parafialna chcemy zbudować rodzinę parafialną. Dekretem Księdza Biskupa do naszej parafii przybył ks. Cezary Porada (pierwszy Wikariusz naszej parafii), który od lipca pełni obowiązki duszpasterskie.

24 grudnia 2013 roku mieliśmy pierwszą Mszę św. w pierwszym budynku Caritasu. Zgromadziliśmy się na Pasterce, której przewodniczył nasz Biskup Łowicki.

Wszystkim obecnym na tej Pierwszej Mszy św. towarzyszyła bardzo rodzinna atmosfera.

Pierwszej wizytacji kanonicznej naszej parafii dokonał Biskup Łowicki Andrzej F. Dziuba.

19 czerwca 2014 roku w Uroczystość Bożego Ciała odprawiliśmy pierwszą Mszę św. na posadzce naszego budującego się kościoła. Po Mszy św. o godz. 9.00 wyruszyła procesja ulicami Kochanowskiego, 1 Maja, Narutowicza, Królewska do kościoła macierzystego św. Wawrzyńca.

kościół 19.06.2014r.