O parafii

W Niedziel─Ö Palmow─ů 2007 roku J.E. Ks. Biskup Andrzej F. Dziuba Biskup ┼üowicki dokona┼é po┼Ťwi─Öcenia Kaplicy na ul. 3 Maja w Kutnie przy Dworcu PKP. Od tego czasu wierni gromadz─ů si─Ö na Niedzielnych Mszach ┼Ťw. i na Nabo┼╝e┼ästwach Majowych, Czerwcowych i R├│┼╝a┼äcowych. Liczba ucz─Öszczaj─ůcych do Kaplicy zwi─Öksza┼éa si─Ö w miar─Ö czasu.

Dnia 25 marca 2012 roku w XX-st─ů rocznic─Ö powstania Diecezji ┼üowickiej Ksi─ůdz Biskup Ordynariusz erygowa┼é parafi─Ö pod wezwaniem B┼éogos┼éawionych M─Öczennik├│w Kutnowskich: Ks. Micha┼éa Wo┼║niaka i Ks. Micha┼éa Ozi─Öb┼éowskiego. Na ulicy Kochanowskiego 26 w Kutnie powstanie Centrum Integracji Spo┼éecznej wraz z ko┼Ťcio┼éem. Do tego czasu funkcj─Ö ko┼Ťcio┼éa parafialnego b─Ödzie pe┼éni┼éa Kaplica przy Dworcu PKP.

Błogosławiony ks. Michał Wożniak (1875-1942)

Proboszcz parafii ┼Ťw. Wawrzy┼äca w Kutnie, gorliwy duszpasterz, animator duszpasterstwa m┼éodzie┼╝y, za┼éo┼╝yciel o┼Ťrodka salezja┼äskiego na terenie swojej parafii (Wo┼║niak├│w). Wraz ze swoim wikariuszem Ks. Micha┼éem Ozi─Öb┼éowskim zosta┼é aresztowany przez Niemc├│w. Po o┼Ťmiu miesi─ůcach od aresztowania, 16 maja 1942r. poni├│s┼é ┼Ťmier─ç w Dachau z wyczerpania i nieludzkiego traktowania. “Po kilku dniach tortur ks. pra┼éat zmar┼é. By┼é to kap┼éan Bo┼╝y, m─ů┼╝ prawy, boj─ůcy si─Ö nieprawo┼Ťci i chodz─ůcy drogami prostymi. My┼Ťl─Ö, ┼╝e by┼éa to pi─Ökna m─Öcze┼äska ┼Ťmier─ç, na kt├│r─ů sobie zas┼éu┼╝y┼é pobo┼╝nym i ┼Ťwi─ůtobliwym ┼╝yciem ks. dziekan Micha┼é Wo┼║niak. Przygotowywa┼é si─Ö do niej przez d┼éugie lata, a szczeg├│lnie przez lata wojny” (ks. Tadeusz Rulski).

B┼éogos┼éawiony ks. Micha┼é Ozi─Öb┼éowski (1900 – 1942)

Aposto┼é i opiekun najbiedniejszych. Jako wikariusz parafii ┼Ťw. Wawrzy┼äca w Kutnie wraz ze swoim proboszczem Ks. Micha┼éem Wo┼║niakiem zosta┼é aresztowany i uwi─Öziony w pa┼║dzierniku 1941r. w obozie w Dachau, gdzie w wyniku maltretowania i g┼éodu zmar┼é 31 lipca 1942r. Pozostaj─ůc pod wra┼╝eniem jego postawy, po zako┼äczeniu wojny dwaj wsp├│┼éwi─Ö┼║niowie odszukali najbli┼╝sz─ů rodzin─Ö ks. Micha┼éa, by im powiedzie─ç, ┼╝e do ko┼äca pobytu w obozie w spos├│b niezwyk┼éy s┼éu┼╝y┼é wi─Ö┼║niom, jako kap┼éan, okazuj─ůc heroiczn─ů mi┼éo┼Ť─ç Boga i bli┼║niego a┼╝ do ┼Ťmierci.

Nasi B┼éogos┼éawieni s─ů w gronie 108 m─Öczennik├│w, nazistowskiego terroru, zamordowanych przez niemieckiego okupanta podczas II wojny ┼Ťwiatowej. Zostali oni beatyfikowani przez Jana Paw┼éa II w Warszawie w dniu 13 czerwca 1999r. Liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 12 czerwca ÔÇô wtedy te┼╝ jest Odpust w naszej Parafii.

W dniu 23 maja 2012 roku o godz. 17.00, w 20 rocznic─Ö powstania Caritas Diecezji ┼üowickiej, przy ulicy Kochanowskiego 26 odby┼éa si─Ö Uroczysto┼Ť─ç po┼Ťwi─Öcenia krzy┼╝a i placu pod budow─Ö Centrum Integracji Spo┼éecznej i ko┼Ťcio┼éa. Uroczysto┼Ťci przewodniczy┼é J.E. ks. Bp Andrzej Franciszek Dziuba Biskup ┼üowicki. W programie uroczysto┼Ťci by┼éa wsp├│lna modlitwa – nabo┼╝e┼ästwo majowe, po┼Ťwi─Öcenie krzy┼╝a i placu,oraz cz─Ö┼Ť─ç integracyjna: grill, pokaz Grupy Ratowniczej i zabawy animowane przez Harcerzy.
Mamy nadziej─Ö, ┼╝e z Bo┼╝─ů pomoc─ů i przy Waszej ┼╝yczliwo┼Ťci rozpoczniemy wkr├│tce budow─Ö.

Dnia 6 grudnia 2012 roku o godz. 14.00 rozpoczynamy kolejny etap jakim b─Ödzie wykonanie fundament├│w i rob├│t ziemnych. Wraz z Ks. Bp. Andrzejem F. Dziub─ů i Ks. Bp. Alojzym Orszulikiem oraz z przedstawicielami Urz─Ödu Miasta i Powiatu Kutnowskiego spotkali┼Ťmy si─Ö na dzia┼éce parafialnej, aby uroczy┼Ťcie rozpocz─ů─ç budowanie tego dzie┼éa, kt├│re ma s┼éu┼╝y─ç Bogu i ludziom, a zw┼éaszcza potrzebuj─ůcym na duchu i ciele.

15 maja 2013 roku po dokonaniu ostatnich formalno┼Ťci i przy sprzyjaj─ůcej pogodzie zosta┼éy rozpocz─Öte prace.

W pierwszym etapie zosta┼éy wykonane fundamenty pod budynek Caritas, w kt├│rym b─Ödzie tak┼╝e nasza tymczasowa kaplica gdzie b─Ödziemy sprawowa─ç Msze ┼Ťw. w czasie budowy ko┼Ťcio┼éa. Wszyscy dobrze wiemy jak podmok┼éy jest ten teren, ale uda┼éo sie wykona─ç fundamenty i od ko┼äca sierpnia rosn─ů mury.

Nasza m┼éoda parafia prze┼╝ywa czas tworzenia i powstawania. Obok budowy budynk├│w staramy si─Ö nie zapomnie─ç, ┼╝e przede wszystkim jako wsp├│lnota parafialna chcemy zbudowa─ç rodzin─Ö parafialn─ů. Dekretem Ksi─Ödza Biskupa do naszej parafii przyby┼é ks. Cezary Porada (pierwszy Wikariusz naszej parafii), kt├│ry od lipca pe┼éni obowi─ůzki duszpasterskie.

24 grudnia 2013 roku mieli┼Ťmy pierwsz─ů Msz─Ö ┼Ťw. w pierwszym budynku Caritasu. Zgromadzili┼Ťmy si─Ö na Pasterce, kt├│rej przewodniczy┼é nasz Biskup ┼üowicki.

Wszystkim obecnym na tej Pierwszej Mszy ┼Ťw. towarzyszy┼éa bardzo rodzinna atmosfera.

Pierwszej wizytacji kanonicznej naszej parafii dokonał Biskup Łowicki Andrzej F. Dziuba.

19 czerwca 2014 roku w Uroczysto┼Ť─ç Bo┼╝ego Cia┼éa odprawili┼Ťmy pierwsz─ů Msz─Ö ┼Ťw. na posadzce naszego buduj─ůcego si─Ö ko┼Ťcio┼éa. Po Mszy ┼Ťw. o godz. 9.00 wyruszy┼éa procesja ulicami Kochanowskiego, 1 Maja, Narutowicza, Kr├│lewska do ko┼Ťcio┼éa macierzystego ┼Ťw. Wawrzy┼äca.

ko┼Ťci├│┼é 19.06.2014r.

W pa┼║dzierniku stan─Ö┼éa g┼é├│wna konstrukcja naszego ko┼Ťcio┼éa.

Od 24 grudnia 2014 roku nasza parafia jest ju┼╝ na swojej dzia┼éce parafialnej – kaplica przy Dworcu PKP jest ju┼╝ nieczynna, a wszystkie Msze ┼Ťw. i kancelaria parafialna s─ů w Kaplicy przy ul. Kochanowskiego 26.