p.w. Błogosławionych Męczenników Kutnowskich

• SŁUŻBA OŁTARZA
    * Ministranci i Lektorzy

• KOŁO RÓŻAŃCOWE
    * Pierwsze Koło Różańcowe powstało w grudniu 2013 roku.
    * Drugie Koło Różańcowe powstało w styczniu 2015 roku.
  • SCHOLA DZIECIĘCA
    * Spotkania i próby są w piątki o godz. 16.00. Schola śpiewa podczas Mszy św. w Niedziele o godz. 10.30

——————————————————————————————————————–

Jak to się zaczęło….

W Niedzielę Palmową 2007 roku J.E. Ks. Biskup Andrzej F. Dziuba Biskup Łowicki dokonał poświęcenia Kaplicy na ul. 3 Maja w Kutnie przy Dworcu PKP. Od tego czasu wierni gromadzą się na Niedzielnych Mszach św. i na Nabożeństwach Majowych, Czerwcowych i Różańcowych. Liczba uczęszczających do Kaplicy zwiększała się w miarę czasu.

Dnia 25 marca 2012 roku w XX-stą rocznicę powstania Diecezji Łowickiej Ksiądz Biskup Ordynariusz erygował parafię pod wezwaniem Błogosławionych Męczenników Kutnowskich: Ks. Michała Woźniaka i Ks. Michała Oziębłowskiego. Na ulicy Kochanowskiego 26 w Kutnie powstanie Centrum Integracji Społecznej wraz z kościołem. Do tego czasu funkcję kościoła parafialnego będzie pełniła Kaplica przy Dworcu PKP.

Błogosławiony ks. Michał Wożniak (1875-1942)

Proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Kutnie, gorliwy duszpasterz, animator duszpasterstwa młodzieży, założyciel ośrodka salezjańskiego na terenie swojej parafii (Woźniaków). Wraz ze swoim wikariuszem Ks. Michałem Oziębłowskim został aresztowany przez Niemców. Po ośmiu miesiącach od aresztowania, 16 maja 1942r. poniósł śmierć w Dachau z wyczerpania i nieludzkiego traktowania. „Po kilku dniach tortur ks. prałat zmarł. Był to kapłan Boży, mąż prawy, bojący się nieprawości i chodzący drogami prostymi. Myślę, że była to piękna męczeńska śmierć, na którą sobie zasłużył pobożnym i świątobliwym życiem ks. dziekan Michał Woźniak. Przygotowywał się do niej przez długie lata, a szczególnie przez lata wojny” (ks. Tadeusz Rulski).

Błogosławiony ks. Michał Oziębłowski (1900 – 1942)

Apostoł i opiekun najbiedniejszych. Jako wikariusz parafii św. Wawrzyńca w Kutnie wraz ze swoim proboszczem Ks. Michałem Woźniakiem został aresztowany i uwięziony w październiku 1941r. w obozie w Dachau, gdzie w wyniku maltretowania i głodu zmarł 31 lipca 1942r. Pozostając pod wrażeniem jego postawy, po zakończeniu wojny dwaj współwięźniowie odszukali najbliższą rodzinę ks. Michała, by im powiedzieć, że do końca pobytu w obozie w sposób niezwykły służył więźniom, jako kapłan, okazując heroiczną miłość Boga i bliźniego aż do śmierci.

Nasi Błogosławieni są w gronie 108 męczenników, nazistowskiego terroru, zamordowanych przez niemieckiego okupanta podczas II wojny światowej. Zostali oni beatyfikowani przez Jana Pawła II w Warszawie w dniu 13 czerwca 1999r. Liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 12 czerwca – wtedy też jest Odpust w naszej Parafii.